Gry logiczne, zarówno komputerowe, jak i planszowe oraz karciane, zdobywają coraz większą popularność. Interesują się nimi osoby w każdym przedziale wiekowym, nie są już kojarzone wyłącznie z dziećmi i nastolatkami. Jeżeli chcesz miło spędzić czas i trenować swój umysł, warto zagrać w jedną z nich. Przedstawiamy listę najczęściej wybieranych gier logicznych.
Mahjong
Mahjong to gra najprawdopodobniej wywodząca się z Chin, ale trudno jest ustalić jej dokładne pochodzenie. Wiadomo jedynie, że ma kilkaset lat, ponieważ jest stworzona na podobnej zasadzie co dawne gry, takie jak domino. W swojej obecnej formie występuje od XIX wieku. Zazwyczaj Mahjong przeznaczony jest dla czterech graczy. Do rozgrywki wykorzystuje się zestaw kamieni, zwykle ich ilość to 144, ale może się ona zmieniać w zależności od wersji. Są one podzielone na grupy: Kolory, Wiatry, Smoki, Kwiaty i Pory Roku. Cała gra odbywa się wokół Muru, zbudowanego na planie kwadratu. Głównym celem każdej rozgrywki jest zebranie odpowiedniej liczby zestawów, stworzonych z takich samych znaków. Rozpoczynając rozgrywkę każdy z graczy ma 13 kamieni, rozgrywający (nazywany Wiatrem Wschodnim), który ma ich 14, pozbywa się jednego, rozpoczynając w ten sposób budowę Muru.
Pasjans
Pasjans to popularna gra karciana, która doczekała się również wersji komputerowych. Jest przeznaczona dla jednej osoby, a jej głównym celem jest ułożenie kart w określone sekwencje i układy, aż do pozbycia się wszystkich z talii. Rozkłada się je, na przykład, w siedmiu kolumnach, tak aby były zakryte, z wyjątkiem ostatniej w każdym rzędzie. Gra polega na ułożeniu kilku stosów w danej sekwencji, od króla do asa. Zakończenie rozgrywki w dużej mierze zależy od pomyślnego układu kart i nie zawsze można doprowadzić partię do końca. Istnieje wiele rodzajów Pasjansa, a jego historia wywodzi się z dawnego wróżenia z kart. W obecnej formie zaczął pojawiać się we Francji w XVII wieku. Od tamtej pory wykształciły się przeróżne odmiany tej gry, co jest jedną z przyczyn jej ciągłej popularności.
Puzzle
Puzzle to jedna z najpopularniejszych form rozrywki. Do niedawna kojarzone były z zabawkami dla dzieci. Owszem, istnieją wersje przeznaczone specjalnie dla nich, z dużymi elementami i niewielką ilością kawałków do ułożenia. Puzzle dla młodzieży i dorosłych to już zupełnie inny rodzaj rozrywki. Mogą składać się nawet z tysięcy niewielkich części, a obrazek, który ma powstać, jest pełen, czasem identycznych, detali. Producenci tworzą także wersje 3D, które umożliwiają złożenie trójwymiarowego obiektu, najczęściej są to znane zabytki i przedmioty. Ułożenie niektórych, tradycyjnych puzzli zajmuje nawet kilka dni, a niekiedy i tygodni. Jest to dobra rozrywka zarówno dla jednej osoby, jak i dla całych rodzin czy grup znajomych. Taka gra uczy logicznego myślenia, rozwija pamięć i koncentrację, uczy szukania wzorów i zapamiętywania szczegółów.
Komputerowe gry symulacyjne
Komputerowe gry logiczne, których zadaniem jest imitowanie rzeczywistości, nazywane są symulacyjnymi. W ostatnich latach zyskują one coraz większą popularność. Mogą one odzwierciedlać przeróżne sytuacje, od pilotowania samolotu, zakładania farmy, aż po codzienne życie. W wielu przypadkach uczą one podejmowania decyzji i ponoszenia ich konsekwencji, a także umożliwiają jak najbardziej realistyczne przeżywanie nowych doświadczeń, takich jak symulacje walk czy prowadzenie pojazdów, a także realizowanie marzeń i pasji niedostępnych w rzeczywistym życiu.
Szachy
Szachy to znana na całym świecie gra dla dwóch osób, która za pomocą pionków i planszy imituje działania wojenne. Obecne zasady ukształtowały się prawdopodobnie w średniowieczu. Głównym celem każdej rozgrywki, zwanej partią, jest usunięcie króla przeciwnika z pola szachowego. Podstawowe zasady określają przede wszystkim zakres ruchów, jakie mogą wykonać poszczególne bierki, których jest sześć: Król, Hetman, Wieża, Goniec, Skoczek i Pion. Każda z nich może wykonywać określone ruchy i tylko przemyślane działanie może doprowadzić do wygranej, zwanej matem. Szachy to gra, która uczy logicznego i strategicznego myślenia, przewidywania i rozważnego planowania. Na poziomie profesjonalnym często rozwija również umiejętność szybkiego myślenia pod presją czasu.
Gry w formie quizu
Quiz to forma gry znana nam przede wszystkim z turniejów telewizyjnych. Jest to także dobra rozrywka w gronie rodziny i przyjaciół. Dostępne na rynku wersje polegają na poprawnym odpowiadaniu na pytania, z wiedzy ogólnej lub z konkretnej dziedziny, zarówno w grupach, jak i indywidualnie. Gra może być w formie zagadnień i samodzielnego poszukiwania dobrego rozwiązania lub pytań z gotowymi odpowiedziami, spośród których należy wybrać jedną. Quizy uczą logicznego myślenia, jak również poszerzają wiedzę, a niektóre wersje doskonalą umiejętność pracy w zespole.
Planszowe gry logiczno-losowe
Niektóre gry planszowe łączą w sobie elementy logiczne z losowymi. Polegają one na podejmowaniu przemyślanych decyzji, przewidywaniu konsekwencji swoich działań i odczytywaniu zamiarów przeciwnika. Przebieg rozgrywki nie jest jednak w pełni zależny od nas, ponieważ zawiera ona w sobie element losowy. Najczęściej jest to rzut kostką, który determinuje, w jaki sposób możemy poruszać się w grze. Taka forma rozrywki łączy w sobie naukę logicznego myślenia z dobrą zabawą.