Rodzice cały czas powtarzają swoim dzieciom, że gry komputerowe są szkodliwe i mają zły wpływ na ich psychikę. Tymczasem w przypadku gier strategicznych badania wykazują zupełnie coś innego. Okazuje się bowiem, że granie z umiarem pomaga rozwijać różne umiejętności zawodników, które mogą potem przydać się w przyszłej pracy zawodowej. Jakie? Tego dowiecie się z naszego zestawienia.
Umiejętność koncentracji
Udowodniono naukowo, że gry strategiczne pozytywnie wpływają na myślenie i na pamięć. Regularne granie zwiększa ilość substancji szarej w mózgu, która odpowiada za zdolność do zapamiętywania różnych rzeczy. Takie gry również wymagają wzmożonej koncentracji. Ta umiejętność może się przydać w środowisku zawodowym, szczególnie podczas realizacji czasochłonnych i skomplikowanych zadań.
Umiejętność współpracy i empatia
Internetowe gry strategiczne wymagają zaangażowania kilku graczy jednocześnie, którzy muszą umieć ze sobą współpracować, zawierać sojusze i układy. Często drużyny muszą współdziałać, aby osiągnąć określone profity. Chęć do wspólnej pracy z innymi osobami w celu osiągnięcia wspólnego celu jest bardzo przydatna w realnym świecie. Praca w grupie to także doskonały sposób na rozwój zdolności interpersonalnych. Poza tym w grach strategicznych często ukazywane są konsekwencje naszych czynów, dzięki którym dostrzegamy to, jak bardzo ważne potrafią być nasze decyzje i jaki mogą mieć wpływ na innych. W realnym świecie także często zdarza się, że musimy okazać empatię współpracownikowi i zastanowić się nad konsekwencjami swoich akcji.
Nastawienie na realizację celów
Dzisiejszy rynek pracy wymaga od nowo przyjętych osób nastawienia na realizację celów. Osoby grające w gry strategiczne mogą pochwalić się przewagą nad innymi w tym zakresie, gdyż chęć wykonania wyznaczonego zadania nie jest dla nich nowością. Taka umiejętność przyda się w firmach, w których oczekuje się od pracowników określonych wyników oraz działania zgodnie z planem.
Umiejętność zarządzania
Gry strategiczne to także doskonałe narzędzie do kształtowania umiejętności kierowania zespołem ludzi, planowania zadań i zarządzania grupą. Wszystkie ruchy w grze muszą być bardzo precyzyjnie przeanalizowane. Gracz powinni umieć przewidywać, jakie będą skutki podjętego działania. Podobne problemy mogą mieć osoby przyjmowane na stanowiska kierownicze.
Umiejętność orientacji przestrzennej
Gry strategiczne mają tak zwaną przestrzeń gry, czyli określoną mapę, po której zawodnicy się poruszają. Grający przemieszcza się wybraną postacią i w ten sposób poznaje swój teren. W ten sposób rozwijane są umiejętności orientacji przestrzennej oraz planowania trasy. Takie cechy przydadzą się w pracy, w której ważna jest bogata wyobraźnia przestrzenna.
Zdolność podążania za instrukcjami
Gry strategiczne pomagają w rozwijaniu zdolności podążania za instrukcjami, a bardziej konkretnie umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz wykorzystania wiedzy teoretycznej w praktyce. Gracze często muszą wykorzystać podane przez twórców wskazówki, aby wykonać zadanie i dotrzeć do celu. Nie możemy zapominać również o umiejętności stawiania czoła bardziej lub mniej skomplikowanym problemom. W grach strategicznych dokonuje się to poprzez udostępnienie zawodnikom określonych narzędzi i wskazówek, a także zmuszanie do samodzielnego odszukania drogi lub metody działania i jej wykorzystania.
Zdolności motoryczne i kreatywność
Nie bez znaczenia jest także wpływ gier strategicznych na rozwój zdolności motorycznych u dzieci. Najmłodsi gracze mogą ćwiczyć koordynację ruchową. Rozgrywki często wymagają wykonywania kilku czynności jednocześnie, a także reagowania na ciągle zmieniającą się sytuację czy unikanie pojawiających się zagrożeń. Kolejną cechą, jaką mogą rozwinąć w dzieciach gry strategiczne jest kreatywność. Bardziej rozbudowane i skomplikowane gry, które pozwalają nam na większą swobodę, wymuszają jednocześnie więcej twórczego myślenia.
Umiejętność analitycznego myślenia i planowania
Każdy miłośnik gier strategicznych wie, że bardzo ważne jest analizowanie sytuacji na polu bitwy. Gracz musi nieustannie przewidywać kolejne ruchy przeciwników, szacować ryzyko i podejmować działania. Poza tym tego typu gry wymagają zaplanowania odpowiedniej taktyki lub strategii w celu zdobycia przewagi nad przeciwnikami.
Umiejętność podejmowania decyzji pod wpływem stresu
Wprawieni gracze z pewnością potwierdzą, że niektóre rozgrywki mogą być nawet stresujące. Jednocześnie wymagają od zawodnika podejmowania trudnych decyzji, które mogą mieć wpływ na ostateczne zwycięstwo lub porażkę. Grając w gry strategiczne jesteśmy zmuszeni podejmować wiele decyzji, co przekłada się na odporność na stres. Umiejętność ta jest bardzo cenna w życiu zawodowym, niezależnie od rodzaju i charakteru wykonywanej pracy.
Podsumowując, gry strategiczne mogą mieć pozytywny wpływ na rozwój umiejętności, które przydadzą się w życiu zawodowym. Warto pamiętać jednak o tym, że nie z każdej gry da się wyciągnąć coś pozytywnego. Niezależnie od tego, czy sięgamy po grę dla siebie czy dla swojego dziecka, warto zasięgnąć opinii o wybranym tytule (przydatny będzie tutaj ranking gier strategicznych lub komentarze użytkowników na stronach internetowych) i na tej podstawie dokonać zakupu.