Gry karciane to typ gier, które konkurują z grami planszowymi o tytuł najpopularniejszych. Nie wymagają miejsca na rozłożenie planszy i zawierają opakowanie o niewielkich rozmiarach, natomiast ilość dostarczanej rozrywki jest porównywalna. Większości wydaje się, że gry karciane to wyłącznie takie rozgrywane klasyczną talią, podczas gdy gier karcianych jest mnogość, zdecydowana większość rozgrywana jest z wykorzystaniem innych, przeznaczonych wyłącznie do danej gry kart.
Klasyczna talia kart daje dużo możliwości, od popularnego i prostego makao przez nieco trudniejsze rozgrywki aż do popularnego w krajach anglosaskich brydża, będącego rozrywką dla dorosłych (a nawet starszych) ludzi. Kiedy producenci gier oferują liczne warianty gier karcianych, przeznaczonych zarówno dla dzieci, jak i młodzieży czy dorosłych, warto zweryfikować poglądy na ich temat i poznać przynajmniej te najpopularniejsze.
Uno
Uno to jedna z najpopularniejszych gier karcianych, która jest znana na całym świecie. Zasady gry oraz cel są bardzo proste, zwycięża ten, kto pierwszy pozbędzie się swoich kart. W praktyce nie jest to proste, ponieważ pozostali gracze robią wszystko, aby wygrać i uniemożliwić zwycięstwo rywalom, ponadto w zestawie znajdują się karty akcji, takie jak na przykład zamiana kart czy zadanie specjalne, które mogą odwrócić losy gry. Istnieje możliwość tworzenia własnych zasad, dzięki specjalnym zmywalnym kartom, na które można nanosić własne treści. W skład zestawu wchodzi łącznie 112 kart, z czego po dziewiętnaście kart w czterech kolorach jest kartami podstawowymi, pozostałe to karty akcji, takie jak m.in. „weź dwie” czy „zmiana kierunku”
Śledztwo
Śledztwo to ciekawa i nietypowa gra karciana, ponieważ celem gry jest ustalenie okoliczności morderstwa na podstawie otrzymanych kart. Do rozgrywki wystarczy dwóch graczy, jednak im więcej osób, tym przebieg gry robi się ciekawszy. Zasady gry nie są skomplikowane. Jeden z graczy otrzymuje karty zbrodni i karty śledztwa. Pozostali gracze na podstawie swoich kart i pytań zadanych świadkowi muszą odtworzyć przebieg zbrodni. W skład zestawu wchodzi 110 kart, podzielonych na grupy tematyczne, takie jak karty podejrzanych, miejsc, motywów, osób, zbrodni i przedmiotów.
6 bierze!
6 bierze! to wciągająca i nieskomplikowana gra karciana, której podstawową zasadę przedstawiono w nazwie. Znana jest na całym świecie od lat, ponieważ jej premiera miała miejsce w 1996 roku. W tym samym roku MENSA przyznała jej nagrodę najlepszej gry umysłowej roku. Gracze otrzymują po 10 kart i ich zadaniem jest rozłożenie ich w 4 rzędach, a zwycięzcą jest ten, kto będzie mieć najmniej kart i punktów karnych. Każda karta oznaczona jest liczbą oraz pewną ilością (różną w zależności od karty) byczych głów. I chociaż układanie kart w rzędach wydaje się być dziecinnie proste, to jest tu pewien haczyk utrudniający drogę do zwycięstwa, a mianowicie osoba, która kładzie szóstą kartę, nie tylko bierze pozostałe, ale również otrzymuje punkty karne. Punkty przyznawane są po jednym za każdą byczą głowę, która namalowana jest na kartach. W pudełku znajdziemy 104 karty oraz instrukcję.
Cut the rope
Cut the rope to karciana wersja gry znanej użytkownikom smartfonów, której celem jest doprowadzenie zielonego bohatera On Noma do znajdujących się wysoko słodyczy. Zadanie graczy polega na wykorzystaniu swoich kart do stworzenia liny sięgającej jak najwyżej, przy jednoczesnym utrudnianiu budowania liny z kart swoim przeciwnikom. Należy także uważać na rywali, aby nasza lina nie została przecięta (stąd nazwa „cut the rope”, która po przetłumaczeniu na język polski brzmi „przetnij linę”). Krótki czas rozgrywki (około piętnastu minut) oraz proste zasady sprawiają, że może być ciekawym przerywnikiem między dłuższymi grami albo w oczekiwaniu na pizzę. Gra przeznaczona jest dla od dwóch do ośmiu graczy, w skład zestawu wchodzi 160 kart i instrukcja.
Sałatka z karaluchami
Sałatka z karaluchami to bardzo zabawna gra, w której celem jest skomponowanie sałatki z odpowiednich składników i jak najszybsze pozbycie się wszystkich swoich kart. Gracze z rozdanych kart warzyw muszą stworzyć potrawę, czyli jak nazwa gry wskazuje – sałatkę, wykładając szybko i we właściwej kolejności karty ze składnikami, i chociaż brzmi to dziecinnie prosto, to wcale takie nie jest. Podstawową zasadą jest niewrzucanie tego samego warzywa dwa razy z rzędu, ponadto kwestie nazewnictwa produktów spożywczych utrudniają kompozycję posiłku. Dodatkową atrakcją, a zarazem utrudnieniem są karty warzyw „tabu”. W skład zestawu wchodzi 128 kart warzyw (w tym 16 kart warzyw „tabu”) oraz instrukcja.